Hematom Neden Oluşur
Hematom Neden Oluşur
Bu yazı kez okundu.
25 Mart 2012 18:19 tarihinde eklendi

Hematom neden oluşur (Kanama ve kan birikintisi)

Kan birikimi ve kanama olarak bilinen hematomun nedenleri arasında çeşitli sebepler vardır. Deri altında bulunan kılcal damarların kopması sonucu ile meydana gelen kan birikimleri olarak tanımlanan bu durum düşme yaralanma çarpma ezilme bağlarda oluşan kopmalar adalelerde oluşan yırtıklar ve kırıklar sonucu oluşabilecek olan kan birikintileri deri altı veya deri üstünde oluşabilir.

Çarpma kaza ve darbeler sonucu oluşacak olan kanamalar oluştuğu bölgede şişme ağrı ve kızarmalarla kendini belli eder. Ani bir şekilde ortaya çıkan kan birikintisi ve şişme esnasında yapılacak ilk tedavi uygulaması soğuk uygulamalarıdır. Bölgeye uygulanacak buz tedavisi kanamanın ilerlemesini engeller ağrıyı azaltır.

Kan birikiminin tamamen yok olması için belli bir zaman sürecinin tamamlanması gerekecektir. Bu süre on beş yirmi günü bulacaktır. Bu süre içerisinde kanamalı bölge önce moraracak sonra yeşil sarı bir renge dönecek şişlik azalacak ve oluşan kan birikintisi vücut tarafından emilecektir.

hematom

Çıkık ve burkulmalar sonucu oluşan kan birikimlerin de aynı soğuk uygulamalarının yanı sıra bölgenin bandajlanması hareketi kısıtlayarak ağrının azaltılmasını sağlayacaktır. Bu tür kanamaların en çok görüldüğü hastalıklardan birisi de hemoroit hastalığıdır. Anal kanamalar ve birikintiler olarak adlandırılan bu durum ıkınma sonucunda damarların zedelenmesi sonucunda ortaya çıkar
Bu kanama ve birikintiler tedavi edilmediği takdirde pıhtılaşmaya neden olur. Pıhtılaşma sonucu kitle oluşumları görülebilir. Bu durumda şiddetli ağrılar yaşanabilir. Vücutta toplanan kanın atılma süresi uzar.Bir iki ayı bulabilecek tedavi süreleri yaşanabilir. Yapılması gereken bu durunla karşılaşıldığında hekime baş vurmaktır.

Yazar
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

Sosyal Ağlar

Sayfalar

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. SaglikliOneriler.Com
yukarıya Çık