Kadın hastalıkları – Akıntı Nedenleri
Kadın hastalıkları – Akıntı Nedenleri
Bu yazı kez okundu.
20 Mart 2012 13:47 tarihinde eklendi

Bir çok kadının şikayetçi olarak doktoruna baş vurduğu hastalıklar içerisinde akıntılar gelir. Kadının yaşam kalitesini bozan ve sağlığını tehdit eden bu durum bazen normal akıntılar olarak karşımıza çıkabilir.

Her akıntı bir hastalık belirtisi değildir. Vajinadan gelen normal akıntının sebepleri arasında salgı bezlerinden gelen sıvılar hücre dökülmeleri ve vajina mikroplarının dökülmesi olarak yaşanabilen akıntılardır. Bu akıntılar saydam kokusuz kaşıntısız beyaz renkli olur. Yanma hissi yaratmazlar. Normal olmayan bir mikrop üremesi sonucu oluşan akıntıların oluşma nedenleri arasında zamanla azalan hormon seviyesi korunma ortamının bozulmasına neden olur. Korunamayan ortamda mantarların oluşma riski fazlalaşır. Mantarlardan kaynaklanan akıntılar koku ve kaşıntılı akıntılardır. Bu durumda yapılması gereken doktor kontrolüne girmektir.

kadın hastalıkları

Vajina mantarları tedavi edilmez ise yer ederek tekrarlar. İlaç uygulamaları düzenli olarak kullanılır ve yarıda kesilmez ise fitil veya hap olarak kullanılan bu ilaçların alımı ertesinde hastalığın kesin tedavisi yapılacaktır.Mantarları diğer enfeksiyonlardan ayıran en önemli özelliği rahatsız edici kaşıntılarıdır. İdrara çıkmada ve cinsel ilişki sırasında ağrı yaparlar.

Cinsel ilişki banyo tuvalet gibi alanlardan bulaşan bakterilerde akıntı oranı çok fazla olur. Bu durumda da idrara çıkma ve cinsel ilişki ağrılı olur. Tedaviden kaçınılan akıntılar sonucunda mikroplar daha derine inerek yara oluşumlarına ve şişmelere neden olur. Doğum kontrol hapları da vajina asidini azaltarak mantar oluşumuna yer açabilir. Şeker hastalığı olan kadınlarda mantar oluşumuna daha sık rastlanır.

Benzer yazılar
Yazar
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

Sosyal Ağlar

Sayfalar

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. SaglikliOneriler.Com
yukarıya Çık