Kulak Hastalıkları Nelerdir
Kulak Hastalıkları Nelerdir
Bu yazı kez okundu.
10 Mart 2012 08:33 tarihinde eklendi

Kulak işitme denge görevlerini terine getiren organımızdır. Kulak iç dış ve orta kulan olarak üç kısımdan meydana gelir. Kulak kepçesi tarafından algılanan tüm akustik dalgalar kulak zarı yolu ile orta kulakta bulunan örs çekiç ve özengi tarafından salyangoza aktarılır. Tüm bu algılamalar salyangoz tarafından beyne yollanır.

Kulak hastalıkları içerisinde en yaygın olarak yaşananlardan birisi baş dönmesidir. Tıbbi adı vertigo olan bu durum kulak içerisinde herhangi bir organı etkileyebilecek olan durumların yaşanmasından kaynaklanır. Yaşanacak baş dönmesine sebep olabilecek nedenler arasında üst solunum yolu hastalıkları beyin bölgesinde oluşacak iltihaplanmalar iç kulakta bulunan sıvı dengesinin bozulması tümörler ateşle seyreden menenjit gibi hastalıklar baş dönmesini tetikleyecek olan durumlardır.Baş dönmesini oluşturan nedenlerin belirlenmesinden sonra doktorun önereceği ilaç tedavisi uygulanır.

kulak hastalıkları

Bir diğer kulak hastalığı ise herkesin başına gelebilecek olan kulak çınlamasıdır. Kulağa gelen ses sadece hasta tarafından algılanır.Rahatsız edici bir durumdur. Bu durumu oluşturabilecek nedenler arasında orta kulakta sıvı toplanması tansiyon problemleri olası tümörler kulak zarında olabilecek delinmeler şeker hastalığı olanlar bu bölgeye alınacak darbeler kullanılan bazı ilaçların yan etkileri kulak çınlamasın oluşturacak nedenler arasında bulunur. İşitme kaybına da neden oluşturabilecek bu durum doktorun nedeni belirlemesi ile yönlendireceği ilaç tedavisi sonucunda ortadan kalkabilir.

Benzer yazılar
Yazar
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

Sosyal Ağlar

Sayfalar

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. SaglikliOneriler.Com
yukarıya Çık