Solunum Yetmezliği Nedenleri ve Tedavisi
Solunum Yetmezliği Nedenleri ve Tedavisi
Bu yazı kez okundu.
15 Mart 2012 15:36 tarihinde eklendi

Solunum yetmezliği olarak bildiğimiz bu hastalık akciğerin inlenme aşamasında gerekli olan gaz değişimini yapamamasından kaynaklanır. Solunum yetmezliği tek bir nedene bağlı değildir. Birçok nedene bağlı olarak tetiklenebilecek bir hastalıktır.Nefes darlığı nedeni ile solunum yetmezliği çeken hasta yeterli hava akışını sağlayamadığı için akciğerine yeterli havayı da pompalayamaz duruma gelir.

Solunum yetersizliği bazı panik atak hastalarında ileri derecede yaşanır. Bunun nedeni akciğerlerdeki problemler değil panik atağın yaşattığı bir durumdur. Bu nedenle solunum sıkıntısı yaşayanların gerekli kontrolleri yaptırarak sıkıntının neden kaynaklandığının tanısını koydurtması gerekir.

Solunum yetmezliği yaşanmasına neden olan faktörler arasında kan basıncı değerleri vardır. Kan basıncı değerleri ikiye ayrılır. İlki atardamarlardaki oksijen seviyesi diğeri ise atardamarlardaki karbonhidrat basıncıdır.Yani solunum sıkıntısı çeken hastada atardamarlardaki oksijen seviyesi düşer.

solunum yetmezliği

Solunum yetmezliği bronş ve bronşçuklardaki bazı nedenlerden dolayı tıkanma sonucunda da yaşanır.Solunum yetmezliğini tetikleyen nedenler arasında bronşit astım hastalığı olanlar alerjik hastalığı olanlar vardır. Kirli hava solunumu güçleştiren etkenler arasında bulunur. Sigara içiminden kaynaklanan koah hastalığı nefes darlığı yaşayanlarda en çok görünen hastalıktır. Soğuk havalarda nefes darlığı yaşanmasına neden olur. Bazı ilaçlarında yan etkileri nefes darlığı yaratabilir.

Nefes darlığının tedavisi nefes darlığına neden olan durumun tespiti sonrasında nefes açıcı ilaçlar bronş genişleticiler ve nefes egzersizleri sayesinde tedavi edilir. Kalp hastalığından kaynaklanan nefes darlığı problemleri de yine ilaç uygulamaları ile tedavi edilir.

Benzer yazılar
Yazar
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

Sosyal Ağlar

Sayfalar

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. SaglikliOneriler.Com
yukarıya Çık